Papuga Amazonka Niebieskoczelna

Papuga Amazonka Niebieskoczelna pochodzi z Ameryki Południowej, a konkretne ze wschodniej Brazylii, Paragwaju i północnej Argentyny. Warto podkreślić, że jest w tym regionie jedną z najbardziej pospolitych papug. Amazonka Niebieskoczelna może osiągnąć długość mieszczącą się w granicach od 37 do 40 cm.

Nie ma szczególnych różnic w wyglądzie samic i samców. Są wręcz bardzo podobne. Choć trzeba zaznaczyć, że samice bywają odrobinę drobniejsze. Należy przypisać im konkretnie mniejszy dziób i głowę. Skrzydła samic nie mają żółtych piór. Zarówno samce jak i samice mają ciemnozielony wierzch. Do tego dochodzi jasnozielony spód i żółty czubek głowy, policzki i podgardle. Zewnętrzne sterówki ogona posiadają czerwone plamy. Czoło papug tego gatunku jest koloru jasnoniebieskiego.Amazonka Niebieskoczelna to papuga, która odżywia się tym, czym odżywiają się inne papugi. Papugi chętnie zjadają nasiona słonecznika, pszenicę, kukurydzę, nasiona konopi, owoce, marchew, orzechy i inne przysmaki. Mogą zjeść także biszkopty. W okresie gniazdowania, papugi mogą odżywiać się mieszanką jajeczną, a także pomidorami oraz innymi pokarmami w miękkiej konsystencji.

Hodowcy chętnie wybierają ten gatunek papugi z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się łatwością aklimatyzacji. Bardzo szybko oswajają się. Poza tym mają umiejętności naśladownicze. Papuga ta jest długowieczna. Może dożyć nawet 100 lat. Każdy kto decyduje się na hodowlę papugi jaką jest Amazonka Niebieskoczelna, musi wiedzieć że w domowych warunkach nie jest to trudne. To ptaki łagodne, które lubią być zajęte i same te zajęcia sobie wymyślają. Lubia obserwować, naśladować innych, a także bawić się znajdującymi się w klatce przedmiotami. Warto zadbać o świeże gałęzie, którymi papuga ta będzie się bawić. Poza tym to one dostarczą dla organizmu papugi niezbędne składniki. Klatka przeznaczona dla papugi tego gatunku powinna być przede wszystkim solidna i duża. Ptaki te czują się najlepiej w dużych wolierach zewnętrznych, gdzie mogą również swobodnie latać. Takie właśnie warunki sprzyjają ich długowieczności.

Samica znosi jaja w 4-dniowych odstępach. Łącznie wysiaduje od 3 do 4 jaj i trwa to do 62 dni. Na początku pisklaki wychowywane są przez rodziców, z czasem jednak całkiem się usamodzielniają i opuszczają gniazdo.

Amazonka Niebieskoczelna to papuga, która podatna jest na oswajanie. Łatwo przyzwyczaja się do człowieka. To dość silny i jednocześnie odporny ptak, który w okresie lęgów bywa agresywny. Ma zdolność nauki wypowiadania konkretnych słów.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *