Papuga Nimfa czyli Papużki Nimfy

Papuga Nimfa – ptak pochodzący z rodziny kakaduowatych. Zamieszkuje Australię. W Polsce pojawia się jedynie w zakresie domowej hodowli. W naturze papugi te preferują głównie otwarte tereny, gdzie mają też dostęp do świeżej wody. Mieszkają na terenach raczej rzadko zalesionych. Dziuple jakie znajdują w drzewach, wykorzystują w zakresie gniazdowania.Nimfy to papugi najliczniej występujące w domowej hodowli. Dlatego też nie trudno o nie w sklepach zoologicznych. Wynika to z wielu zalet jakimi wyróżniają się tego rodzaju ptaki. Otóż papugi te są niewielkich rozmiarów, ich dieta oparta jest głównie na nasionach, a przy tym są to papugi bardzo przyjazne i towarzyskie. Wydają z siebie dość przyjemny dla ucha głos. Z tych powodów najprawdopodobniej każdy, kto decyduje się na hodowlę papugi, wybiera Nimfy.

Papugi Nimfy są stadne Tak naprawdę nawet mimo, iż żyją w grupach, to jednak potrafią zaprzyjaźnić się również z człowiekiem. Papugi o nazwie Nimfy wyróżniają się bardzo spokojnym i jednocześnie łagodnym charakterem. Należą do papug bardzo ciekawskich. Dlatego by miały dobre samopoczucie, trzeba zapewnić im różnorodne zajęcia. Nie są jakoś szczególnie aktywne, bo większość czasu spędzają raczej na drzemkach i czyszczeniu piór. Jeżeli papuga jest oswojona, może nawet chętnie przesiadywać na ramieniu swojego właściciela. Papugi Nimfy lubią czasem coś podzióbać, dlatego warto zadbać, aby w klatce znalazły się cienkie gałązki. Nimfy z przeważnie więcej chodzą czy wspinają się, niż przykładowo latają.

Porównując Nimfy do innych papug, te raczej gwiżdżą aniżeli na przykład skrzeczą. Ich głos ma dość przyjemne brzmienie. Warto zaznaczyć, że głos samców i samic odrobinę różni się od siebie. Samice bywają głośne, a ich dźwięki to niemalże krzyk. Samce zaś śpiewają. Mają też większe uzdolnienia do naśladowania głosów.

Ciało Nimfy osiąga długość od 28 do 31 cm. Długość ogona mieści się w granicach od 15 do 19 cm. Samce mają dłuższe ogony. Mogą ważyć od 80 do 100 g.Pożywienie dla papugi Nimfa to przede wszystkim nasiona roślin zielnych, jak chociażby nasiona traw. Są to papugi, które dość długo wytrzymują bez wody. Swój codzienny jadłospis w naturze uzupełniają takimi pokarmami jak jagody, pączki kwiatów czy nektar.

Nimfy są przystosowane do lodu. Preferują raczej koczowniczy tryb życia. Wpływ na to ma przede wszystkim budowa skrzydeł, kształt ciała oraz ogona. Nimfy wędrują w stadach, dzięki czemu bez trudu znajdują pożywienie, a także zauważają drapieżniki. Nie lubią liści, dlatego też by siedzieć na drzewach, wybierają głównie martwe drzewa. Do wodopoju latają tylko w godzinach porannych i wieczornych.

Nimfy to papugi, które nadają się przede wszystkim dla dzieci jak i dla osób, które jeszcze nigdy nie hodowały ptaków. Są spokojne, ciche wręcz. Jeżeli ktoś decyduje się na papugę tego rodzaju, powinien wiedzieć, że pierwsze dni będą dla niej etapem poznawania otoczenia i przyzwyczajania się do niego. Dlatego należy dobrze wyposażyć klatkę i umieścić ją w spokojnym miejscu. Zbyt nachalna opieka ze strony właściciela może sprawić, że papuga wystraszy się. Nadmierny stres może przyczynić się do wystąpienia biegunki. Bardzo młoda papuga potrzebuje mniej więcej od 6 do 12 tygodni, aby przyzwyczaić się do nowego właściciela.

Pożywieniem dla papugi nimfy mogą być owoce i warzywa. Warto wzbogacić nimi dietę tego ptaka. Mogą to być marchewki, ogórki, banany i jabłka.

Głowa Nimfy, a także jej policzki i czubek są w kolorze żółtym. Samiczki mają w tych miejscach kolor żółty z szarym. Dziś trudno jest jednoznacznie określić ubarwienie tego gatunku papug z uwagi na to, że istnieje wiele krzyżówek. Tak różnorodne kolory, papugi te zawdzięczają głównie dwom grupom barwników, a są to melaniny i psittaciny. Z kolei kolor niebieski stanowi już tylko barwę strukturalną piór. W ten sposób pojawiają się różnorodne mutacje barwne. Nimfa jest doskonałą papuga do hodowli głównie ze względu na swoje przystępne rozmiary. Nie jest jakoś szczególnie duża, ale i nie należy do najmniejszych papug.


Ile kosztuje papuga nimfaIle kosztuje papuga nimfa to często zadawane pytanie w internecie i na forum przyrodniczym czy zoologicznym. Ceny są naprawdę różne. Dzisiaj można…

Klatka dla papugi nimfyJak zawsze w tym też wypadku okazuje się, że im większą ma papuga klatkę, tym lepiej się czuję, jest bardziej żywiołowa, ruchliwa i częściej wychodzi do…

Papuga nimfa cenaPapuga nimfa to jeden z najpopularniejszych ptaków, które trzyma się w domu. Wyróżnia się je spośród innych papug tym, że świetnie przystosowują…

Papugi nimfy hodowlaPapugi nimfy uważane są za jedne z najinteligentniejszych papug, które bardzo szybko klimatyzują się w nowym otoczeniu, w nowym…

Papugi nimfy rozmnażanieJak się okazuje papugi nimfy nie są trudne w hodowaniu. Opiekunowie muszą już na początku zdecydować. Czy papugi mają być tylko…

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *