Papuga Rozella Białolica – opis, cena

Papuga Rozella Białolica zamieszkuje sawanny, a niekiedy nawet parki, ogrody oraz pola uprawne. Można spotkać ją w południowo-wschodniej części Australii. Uwielbia tereny zadrzewione, dlatego też przebywa wśród dość wysokich konarów drzew.Rozella Białolica ma czerwoną głowę i pierś. Z kolei jej policzki i podgardle przybierają białą barwę. Brzuch jest raczej żółty, ale im niżej tym kolor ten przechodzi w odcień jasnej zieleni. Podogonie ma czerwone, a jego skrzydła i sam ogon są niebiesko-zielone. Grzbiet papugi wraz z pokrywami skrzydłowymi mają kolor czarny z żółtawą obwódką. W ten sposób tworzą wzór wyglądem przypominający łuski. Jest to jedna z najbardziej kolorowych papug.

Nie jest trudno odróżnić samicę od samca. Otóż samce są większe i mają bardziej masywną głowę. Z kolei nawet sama barwa u samców wydaje się ciemniejsza. Z kolei upierzenie samic wzbogacone jest jasnym paskiem, którego samce w ogóle nie posiadają.

Rozella Białolica ma wielkość równą 30 cm. Papugi te przeznaczone są do hodowli w wolierze ogrodowej. Są dość wytrzymałe na warunki atmosferyczne co oznacza, że bez problemu wytrzymają nawet -15 stopni Celsjusza. Jednak nie powinno się pozostawiać papugi na zewnątrz w czasie zimy. Hodowcy którzy decydują się na ten krok, powinni przede wszystkim odpowiednio przygotować i papugę i jej klatkę.

Pożywieniem dla papugi Rozella Białolica może być słonecznik, proso, kanar, owies, a nawet skiełkowana pszenica. Warto wzbogacić dietę takimi przekąskami jak niedojrzała kukurydza, len czy różnego rodzaju trawy z nasionami w kłosach. Urozmaicenie w jadłospisie będzie przez papugę tego gatunku całkiem pozytywnie odebrane.Decydując się na hodowlę papugi Rozella Białolica, trzeba odpowiednio przygotować jej nowe mieszkanie. Parka będzie potrzebować klatki o boku 1,5 m i długości 4 m. W klatce powinny znaleźć się żerdki z grubych gałęzi. To na nich papuga ta będzie przesiadywać, a także będzie mogła również objadać je z kory. Rozella Białolica to papugi, które nie przepadają za towarzystwem innych papug. W związku z czym najlepiej umieścić w klatce tylko jedną parę. Na dnie klatki powinien pojawić się piasek. Warto by klatka była jak największa nie tylko ze względu na fakt, iż papugi tego gatunku potrzebują przestrzeni, ale też z tego powodu, że można w niej umieścić kilka karmników. Trzeba pamiętać, że każdy pokarm powinien znajdować się w oddzielnym. Rozella Białolica to papugi, które lubią kąpać się. Kąpiel w ich przypadku jak najbardziej jest dozwolona, z tym że musi odbywać się w obecności hodowcy, tak by papuga za bardzo nie przemokła. Zbyt intensywne obniżenie temperatury ciała może doprowadzić do śmierci.

Rozmnażanie w przypadku papug Rozella Białolica nie jest trudne, kiedy para ma do tego celu oddzielną klatkę. Kiedy przebywają w większych grupach, oddzielna klatka zapewnia im spokój. Kiedy Rozella Białolica osiąga wiek 20 miesięcy, jest już dojrzała płciowo. Papugi tego gatunku są dość opiekuńczymi rodzicami. Lęgi odbywają raz, niekiedy dwa razy w roku. Aby doprowadzić do rozmnożenia papug, trzeba przede wszystkim umiejscowić w klatce parkę. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na sam dobór ptaków. W tym celu warto umieścić papugi w oddzielnych klatkach, ale ustawionych blisko siebie. Papugi tej samej płci będą wobec siebie wrogo nastawione, co będzie wystarczającą informacją dla hodowcy, że pary z nich nie będzie. Łącząc w pary papugi tego gatunku trzeba pamiętać, aby samca umieścić w klatce samicy, a nie odwrotnie. Budka lęgowa musi mieć rozmiary mniej więcej 20 x 30 x 30 cm. Wówczas będzie spełniała oczekiwania papug. Wyściółkę mogą stanowić trociny i gałązki. Samica składa jaja w budce w ilości od 5 do 8 sztuk. Wysiaduje je maksymalnie do 24 dni. Nie powinno się w tym okresie zaglądać do gniazda, aby nie wystraszyć samicy. Młode papugi miesiąc po wykluciu opuszczają gniazdo. Pierwsze trzy tygodnie to czas, kiedy rodzice karmią pisklaki. Z czasem te uczą się samodzielnego jedzenia.


Rozella białolica cenaPapuga ta zamieszkuje tereny całej sawanny, ale coraz częściej jest widziana również w parkach, na polach, gdzie uprawiana jest żywność oraz w…

Rozella królewska cenaRozella Królewska najczęściej występuje na terenach Australii, gdzie lubi przebywać na obrzeżach lasów. Uwielbia tereny wilgotne oraz można ją spotkać w…

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *