Papugi Senegalskie – opis, porady

Papuga Senegalska (zwana także afrykanka senegalska) zamieszkuje obszary Senegalu, a także część Gujany. W naturalnym środowisku chętnie wybierają lasy. Mieszkają głównie na wilgotnych obszarach leśnych, a także na skraju sawanny. Nazwa danej papugi pochodzi od nazwy regionu, w którym można ją spotkać.Długość ciała Papugi Senegalskiej wynosi około 24 cm. Jego głowa aż po sam kark ma odcień ciemnoszary. Kark, podbródek i podgardle jest z kolei jasnoszafirowe. Dziób jest praktycznie czarny. Tęczówki oczu są ciemnej barwy. Źrenice ma żółte. Przy tym, kiedy górna część piersi przybiera barwę zieloną, dolna wraz z podbrzuszem jest żółta ale tylko u samców, bo u samic jest koloru oranżowego. Pióra znajdujące się na nogach są zielone. Tak naprawdę bardzo trudno jest odróżnić samce od samic. Papugi Senegalskie wydobywają z siebie dość głośne krzyki. Posiadają zdolność powtarzania słów. Niektóre z nich mogą nauczyć się nawet całych zdań. Papugi tego gatunku żyją od 25 do 30 lat.

Papuga Senegalska jest ptakiem cichym i spokojnym. Ponieważ jest dość towarzyski, może stać się nawet prawdziwym przyjacielem człowieka. Najprościej jest oswoić papugę tego gatunku od małej. Tak oswojone są nie tylko radosne, ale i bardzo pocieszne. Minusem, a może plusem tego jest to, że oswojone papugi wymagają od opiekuna większej uwagi. Niektóre papugi potrafią tęsknić za swoim opiekunem, a nawet go wołać.

Papugi Senegalskie powinny przebywać w towarzystwie tylko papug tego samego gatunku. Papugi te posiadają silne dzioby, a to oznacza, że mogą łatwo zniszczyć drewnianą klatkę. W związku z tym powinna być solidnie wykonana. Woda podawana nowym osobnikom powinna być przegotowana. Klatka musi być przestronna. Jednak powinna być raczej traktowana jako miejsce do spożywania posiłku i picia. W klatce powinno się również zamontować specjalne szczeble, tak by papuga mogła swobodnie wspinać się. Papuga Senegalska lubi latać na zewnątrz, poza klatką. Jeżeli nie ma takiej możliwości, klatka ta powinna być jeszcze większa.

Karma dla Papugi Senegalskiej powinna być złożona z grubych nasion. Wśród nich może znaleźć się słonecznik, owies, pszenica, konopia, kukurydza, a także proso. Papugi tego gatunku lubią nasiona dyni oraz rozmaite orzechy. Ze smakiem zjadają owoce. Podawać im można praktycznie każdego dnia rozmaite jarzyny.Rozmnażanie Papug Senegalskich jest możliwe, ale udaje się to jedynie w dużych ogrodowych wolierach. Para papug musi przebywać samotnie. Nie powinno jej wówczas zabraknąć gałązek wierzby, a także drzew owocowych. Papugi te mają też oczekiwania co do samej budki lęgowej. Musi być dość duża i przede wszystkim głęboka. Papuga Senegalska nie jest tak odporna na zimę, dlatego w tym okresie należy przenieść ją wraz z jej klatką do ocieplonych pomieszczeń.

Decydując się na zakup papugi, trzeba pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Kupując papugę trzeba wybrać przede wszystkim młodą. Dorosłe trudno jest oswoić, a i nie da się tego zrobić w takim stopniu, jakiego być może hodowca oczekuje. Kolejna sprawa to to, że papuga musi być zdrowa. Trzeba pamiętać, aby nie była to papuga z odłowu. Należy też zastanowić się, czy jeżeli taka papuga może żyć 30 lat, będzie możliwość zająć się nią tak długo i tak jak trzeba. Papugi nie tylko Senegalskie ale i wszystkie pozostałe są hałaśliwe, dlatego jeżeli ktoś lubi spokój i ciszę, nie powinien decydować się na zakup tego ptaka.

Papugi Senegalskie lubią zabawki, chętnie jedzą rozmaite przysmaki i potrzebują do prawidłowego funkcjonowania odpowiednie wyposażenia klatki. Jednak trzeba pamiętać o tym, że niektóre rzeczy mogą szkodzić ptakowi. Niektóre warzywa i owoce szkodzą papudze, choć wiele z nich może bez problemu zjadać. Sól i cukier też nie powinny znaleźć się w jadłospisie papugi. Dzieci być może chętne byłyby karmić swoją papugę czekoladą, ale najgorsze co można zrobić. Nie wolno podawać papudze takich rzeczy. Papugom przeszkadza także dym papierosowy, dlatego najlepiej aby hodowca rzucił palenie dla dobra swojej papugi. Zapach świeżych farb i lakierów może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie papugi, dlatego należy trzymać ją z dala od takich środków.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *