Papużki Nierozłączki

Papuga Nierozłączka to mała – mierząca od 13 do 17 cm długości – bardzo kolorowa papuga, która pochodzi ze środkowej Afryki i Madagaskaru. Papugi te mają krótki ogon i skrzydła, a także dość krępe ciało. Dziób z kolei jest delikatnie zagięty i ma kolor czerwony lub żółty, a młode mają brązowy. Podstawowym kolorem u Papug Nierozłączek jest barwa zielona. Warto podkreślić, że stwierdzenie – gdy jedna papuga znika z klatki, druga w tęsknocie umiera – jest nieprawdą.Papugi Nierozłączki mają specyficzne ustawienie palców. Dwa od wewnątrz ukierunkowane są do przodu, a dwa zewnętrzne do tyłu. Papugi chętnie odzywają się i robią to często w czasie, gdy druga papuga znika im z oczu, albo też gdy słyszą inne ptaki za oknem.

Papużki Nierozłączki są niewielkich rozmiarów, ale mimo to zachowują się jak duże papugi. Biegają po swojej klatce, wspinają się, rzadko zdarza się, że spokojnie siedzą na jednym miejscu. Uwielbiają obserwować co dzieje się w ich otoczeniu.

Papugi Nierozłączki są roślinożerne. Mimo to lubią raz na jakiś czas zjeść na przykład robaka. Kiedy żyją na wolności, zjadają nasiona traw, proso, zielone części roślin i owoce. Jeżeli ktoś decyduje się na taką papugę, powinien zadbać o mniej więcej podobną dietę. W sklepach zoologicznych można kupić dla nich specjalne mieszanki ziaren. Do tego należy zadbać, aby w codziennym jadłospisie znalazły się owoce i warzywa.

Papugi Nierozłączki mogą przeżyć około 10 lat. To ptaki bardzo towarzyskie, choć najchętniej przebywają w otoczeniu innych papug. Bywają głośne i na pewno ruchliwe. Dlatego też klatka powinna być dość duża. Papugi Nierozłączki lubią spać w dziuplach. W związku z tym warto umieścić w klatce budki, które z reguły służą w okresie lęgowym.Nie jest łatwo rozpoznać płeć Papug Nierozłączek. Różnią się praktycznie kształtem głowy. Poza tym samce mają głowę koloru jasnoszarego, a samice zaś zielonego. Papugi Nierozłączki łączy niezwykle silna więź, dlatego też owszem, kiedy partner znika z klatki, druga papuga tęskni, ale kiedy dokupi się kolejną papugę do pary, dobry nastrój powraca.

Papugi Nierozłączki należą do ptaków dość wytrzymałych. Można je trzymać w wolierze zewnętrznej bez ogrzewania i to w czasie zimy. Jednak mimo to trzeba zapewnić im ocieplany domek do snu w czasie nocy. Na ogół hodowla papug tego gatunku nie sprawia problemów. Ale z drugiej strony dość kłopotliwe może być to, że nie łatwo jest połączyć papugi w pary, gdyż praktycznie jedna i druga płeć są bardzo podobne do siebie. Do rozrodu nie powinno się dopuszczać papug, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Samica znosi od 3 do 5 jaj. Wysiaduje je przez okres od 18 do 20 dni. Dopiero po miesiącu pisklaki upieprzają się. Papugi Nierozłączki mogą składać jaja nawet kilka razy w ciągu roku.

Papugi Nierozłączki jak wszystkie inne bywają hałaśliwe, trzeba się nimi opiekować, praktycznie każdego dnia poświęcać im wolny czas. Dlatego nie nadają się dla osób, które nie mają na to czasu.


Nierozłączki CzerwonoczelneGatunek tego ptaka jest jednym z najchętniej i najczęściej kupowanym rodzajem papugi i cieszy się wielką popularnością pośród lubianych papug na…

Papugi nierozłączki cenaPapugi Nierozłączki to jeden z najbardziej popularnych papug i najczęściej kupowanych. W ich naturalnym środowisku populacja drastycznie się…

Papugi nierozłączki hodowlaBardzo duży wpływ na kondycję papugi Nierozłączki mają warunki hodowli, otoczenie i pożywienie. Ptaki tego gatunku mogą być hodowane w…

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *